Sort by

kyle has logged 176 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zoolander

Zoolander

2001
×
Edit this entry  
27
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elemental

Elemental

2023
×
★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
21
Maestro

Maestro

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★½
Edit this entry  
12
Eileen

Eileen

2023
×
★★★½
Edit this entry  
10
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python's Spamalot

Monty Python's Spamalot

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Edit this entry  
18
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1998
×
Edit this entry  
23
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Creator

The Creator

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mafia Mamma

Mafia Mamma

2023
×
Edit this entry  
12
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Curse

The Curse

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
Read the review Edit this entry  
06
Hannibal

Hannibal

2001
×
Edit this entry  
03
Reptile

Reptile

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★
Read the review Edit this entry