KyleFowleAV has logged 90 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Affliction

Affliction

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tully

Tully

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
San Andreas

San Andreas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
8MM

8MM

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry