• The Shining

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • The Ghost Writer

    ★★★

  • La Notte

    ★★★★

  • Ray Donovan: The Movie

    ½

  • The Killing

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Throw Down

    ★★★★

  • The Long Good Friday

    ★★★

  • Love Streams

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Ides of March

    ★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • The Paper

    ★★

  • Opening Night

    ★★★★★

  • 25th Hour

    ★★★★½

  • Body Double

    ★★★★