Sort by

kylefs82 has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry