2019

Kyle Hughes Kyle Hughes’s year in review

Highest rated films

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Predestination

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • My Cousin Vinny

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Rain Man

    ★★★★

  • Con Air

    ★★★★

  • Dragon Ball Super: Broly

    ★★★★

  • Bloodsport

    ★★★½

  • New Jack City

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Con Air

Jan 7

Most Watched

My Cousin Vinny

twice

Last Film

The Social Network

Dec 9

Genres, Countries & Languages

Drama
9 films
Action
7 films
Comedy
6 films
Sci Fi
6 films
Thriller
5 films
Crime
4 films
Adventure
3 films
Animation
2 films
War
1 film
USA
19 films
Japan
2 films
Australia
1 film
UK
1 film
English
19 films
Spanish
2 films
French
2 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Russian
1 film
Arabic
1 film
Chinese
1 film
Latin
1 film
Indonesian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Pokémon Detective Pikachu
Average weighted rating:

3.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

New Jack City
Average weighted rating:

3.2

Films Kyle watched in 2019

  • The Social Network
  • Predestination
  • Bloodsport
  • The Devil Wears Prada
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Rain Man
  • Pokémon Detective Pikachu
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • A Quiet Place
  • Eighth Grade
  • Minding the Gap
  • My Cousin Vinny
  • Dragon Ball Super: Broly
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • My Cousin Vinny
  • New Jack City
  • Catch Me If You Can
  • Ready Player One
  • Con Air

World Map

Highly rated films Kyle is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more