Sort by

Kyle Donovan has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dreams

Dreams

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return of Martin Guerre

The Return of Martin Guerre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Surveillance Camera Man

Surveillance Camera Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Skyline

Skyline

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
Edit this entry  
04
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry