Kyle has logged 159 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Edit this entry  
24
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Steel

Steel

1997
×
Edit this entry  
09
The Net

The Net

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
★★½
Edit this entry  
01
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
Pan

Pan

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Spa

Death Spa

1989
×
★★½
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
No Holds Barred

No Holds Barred

1989
×
★★½
Edit this entry  
18
Easy Rider: The Ride Back

Easy Rider: The Ride Back

2012
×
½
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Perfect

Perfect

1985
×
★★
Edit this entry  
09
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★½
Edit this entry  
08
Toys

Toys

1992
×
★★
Edit this entry  
03
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★
Edit this entry  
23
Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Edit this entry