KyledaCinephile has logged 363 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Monster

The Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An Education

An Education

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boss of It All

The Boss of It All

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zama

Zama

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry