ky has logged 209 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Romance

True Romance

1993
×
Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1931
×
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Capote

Capote

2005
×
★★
Edit this entry