• White T

    White T

    ★★

    CONGRESS MOVIE NIGHT #60.5

    I picked this sucka out, and I ain't ashamed. The poster is the best thing I've ever seen.

    Overall, its aight. It met my expectations, even tho its super forgettable. Still tho, that poster makes up for everything.

    The best were the one-liner jokes. That Tony Cox scene was using 'em rapid fire and I was dead: "Yo, I think he got that K.B. Toys special"

    Spent $4 on this, and as long as a portion…

  • Ewoks: The Battle for Endor

    Ewoks: The Battle for Endor

    ★½

    CONGRESS MOVIE NIGHT #60

    Brandon was begging to watch this (like he was with the first), so we decided to rip that Band-Aid off. It was ok, but better than the first.... does it mean this was good tho...... ehhhh... it's down there on the list with Tom and Jerry Sherlock Holmes and Ratatouille the Musical so you know... passable I guess

    Chris said "Why the f*ck are they talking?" when Wicket talked, and it yelled that shit into his…

  • Family Guy Presents: It's a Trap!

    Family Guy Presents: It's a Trap!

    ★★½

    CONGRESS MOVIE NIGHT #59.66

    I'm just glad we call all agree this is the worst one. Like it's still quality entertainment, but comparing it to the first two, it just doesn't hit the same marks

    I deadass am almost sure Chris thinks we watched one movie tonight

    I remember seeing this for the first time ever when I flipped to it randomly at 3am on Adult Swim, and honestly that is sorta the ideal viewing for this

    Feels good to…

  • Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

    Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

    ★★★

    CONGRESS MOVIE NIGHT #59.33

    Still has some funny things to in it and is a fun watch! Not as good as the first but still has its good share of funny moments

    I think my favorite is when Stewie goes "wait.. wait.. wait.. Spoiler Alert" when he is about to say "I am your father"

  • Family Guy Presents: Blue Harvest

    Family Guy Presents: Blue Harvest

    ★★★★

    CONGRESS MOVIE NIGHT #59

    We watched this shit on a flat screen TV! That upgrade!*

    Brandon had to show Chris how to download and make an account of Discord. It was like trying teaching an old lady how to use the internet for the first time

    The best gag is easily the couch gag, but honestly super close 2nd place is when they were trying to understand how to use the directory map for the Death Star

    Bruh I'm taking…

  • Home Team

    Home Team

    ★★½

    Deadass feels so weird to watch this before a Congress Movie Night as it as now it feels like a distance-relative that's related to Congress Movie Night but isn't technically blood-related

    I was creating my Scrappy-Doo painting during this so I needed something in the background where I wouldn't be too distracted

    Honestly kinda proud of Happy Madison... they made a Netflix comedy that wasn't terrible. Sure it doesn't go for the constant raunchy humor that the others do, but…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    Saw this in 3D man... it was blurry as a mofo but 5 minutes in they recalibrated that shit and restarted the movie from the beginning... but honestly the 3D was Gucci it was fun. Fella in the front row really asked the employee if he could get free popcorn cuz of the inconvenience

  • The Bubble

    The Bubble

    ½

    Ima be honest this is probably one of the worst movies I’ve ever seen

  • Twilight Zone: The Movie

    Twilight Zone: The Movie

    ★★★½

    CONGRESS MOVIE NIGHT #58.5

    So we actually got to wind up watching this... and well that was because Killian set up a tripod and lawn chair in his bedroom and put on Zoom through his phone filming his computer screen playing the Youtube video of the movie... so yeah, good luck Zoom, y'all can't cancel movie night that easily

    Pretty good movie overall. I like how it's different and unique. Isn't too much like the show but I kinda like…

  • Ratatouille: The TikTok Musical

    Ratatouille: The TikTok Musical

    ★½

    CONGRESS MOVIE NIGHT #58

    We WERE gonna watch Twilight Zone: The Movie, but Zoom, Youtube, Netflix literally murked us and are trying to cancelled CMN since they don't allow Screen Share watching videos anymore. We gotta result to watching free Youtube videos, Disney+ movies, or whatever other way necessary... man, we just tryna watch a movie fam give us fellas a break

    Killian picked this sucka out, and honestly I probably would've picked it out also if I got to…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★½

    I am shocked to say I actually enjoyed this. It isn't my type of genre, but I feel it had a lot to it to make it worthwhile. It does get better as it goes on, and the third act is really good. Surprised that a big studio actually decided to put a lot of money into what feels like an A24 film. Might be better on a rewatch.

    And that declares it man, April 22nd, 2022 might be one of the greatest day for movie releases. Massive Talent, Bad Guys, and this, all bangers in their own way.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★½

    Super fun time at the movies! Saw it at the Times Square AMC and it was my first time there! Really cool experience. Nic Cage and Pedro Pascal’s chemistry is 👌👌👌