Sort by

Kyle has logged 37 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Q Ball

Q Ball

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Above the Rim

Above the Rim

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Upside

The Upside

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry