Kyle has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spirit

The Spirit

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Vacancy

Vacancy

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whoopee Boys

The Whoopee Boys

1986
×
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flesh & Blood

Flesh & Blood

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Super 8

Super 8

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad: Hell to Pay

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Accepted

Accepted

2006
×
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Keep Watching

Keep Watching

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bliss

Bliss

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Eli

Eli

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry