Jussi has logged 466 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Wedding

A Wedding

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Owls

Night Owls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Biggie & Tupac

Biggie & Tupac

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Khartoum

Khartoum

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Time Out of Mind

Time Out of Mind

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Focus

Focus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry