Jussi has logged 39 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Confession

The Confession

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spring

Spring

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
No Man's Land

No Man's Land

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red House

The Red House

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thought Crimes

Thought Crimes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Young Lions

The Young Lions

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Accident

Accident

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Valley

Happy Valley

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harmontown

Harmontown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Missing

Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Roots of Heaven

The Roots of Heaven

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
God of Gamblers

God of Gamblers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Results

Results

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry