Sort by

Kent M. has logged 116 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clairvoyant

The Clairvoyant

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★½
Edit this entry  
18
The Beast

The Beast

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
Read the review Edit this entry  
14
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cataclysm

Cataclysm

1980
×
Read the review Edit this entry  
11
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Fort Apache, the Bronx

Fort Apache, the Bronx

1981
×
★★
Edit this entry  
31
The Possession of Joel Delaney

The Possession of Joel Delaney

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Night Feeder

Night Feeder

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fresh Kill

Fresh Kill

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run Coyote Run

Run Coyote Run

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cards of Death

Cards of Death

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★½
Edit this entry  
10
Q

Q

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
Read prior review Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unseen

The Unseen

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★
Edit this entry  
03
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
Read the review Edit this entry  
03
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★
Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★
Edit this entry  
22
The Search for General Tso

The Search for General Tso

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Without Warning

Without Warning

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Charlie Victor Romeo

Charlie Victor Romeo

2014
×
★★★½
Edit this entry