Lena has logged 255 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry