Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The River

The River

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Revolt of the Slaves

Revolt of the Slaves

1960
×
★★½
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Skinny Tiger, Fatty Dragon

Skinny Tiger, Fatty Dragon

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Odd Couple

Odd Couple

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Project A

Project A

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lady from Louisiana

Lady from Louisiana

1941
×
★★★
Edit this entry  
26
The Soldier's Courtship

The Soldier's Courtship

1896
×
Edit this entry  
24
Posse from Hell

Posse from Hell

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
Hell Bent for Leather

Hell Bent for Leather

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Milestones

Milestones

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
None Shall Escape

None Shall Escape

1944
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sahara

Sahara

1943
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tender Comrade

Tender Comrade

1943
×
★★★
Edit this entry  
12
Cult of the Cobra

Cult of the Cobra

1955
×
★★½
Edit this entry  
07
13th district

13th district

1946
×
★★★
Edit this entry  
07
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Full River Red

Full River Red

2023
×
★★★
Edit this entry  
03
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
02
Krakatit

Krakatit

1948
×
★★★
Edit this entry  
01
The World in His Arms

The World in His Arms

1952
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★
Edit this entry  
25
The Middleman

The Middleman

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Company Limited

Company Limited

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
The Adversary

The Adversary

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hour of Liberation Has Arrived

The Hour of Liberation Has Arrived

1974
×
Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Woman's Secret

A Woman's Secret

1949
×
★★★
Edit this entry  
16
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★½
Edit this entry  
05
Anybody's Woman

Anybody's Woman

1930
×
★★★½
Edit this entry  
04
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★
Edit this entry