Peter has logged 234 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Again, Out Again

In Again, Out Again

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flirting with Fate

Flirting with Fate

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Performance

Performance

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moving Midway

Moving Midway

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Man Vanishes

A Man Vanishes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Twilight's Last Gleaming

Twilight's Last Gleaming

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry