Peter has logged 22 entries for films during May 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climates

Climates

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Road

The Road

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry