Sort by

Peter has logged 452 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freezer

Freezer

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Viola

Viola

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Redes

Redes

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trances

Trances

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer's Mountain

Spencer's Mountain

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Youngblood Hawke

Youngblood Hawke

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Five-Year Diary

Five-Year Diary

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gold

Gold

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Faust

Faust

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Traveling Light

Traveling Light

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry