Sort by

Peter has logged 482 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
28
Desert Gold

Desert Gold

1936
×
★★
Edit this entry  
28
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Non-Stop New York

Non-Stop New York

1937
×
★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★½
Edit this entry  
17
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Exile

The Exile

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Heaven There Is No Beer?

In Heaven There Is No Beer?

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Suicide

The Suicide

1978
×
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
At War with the Army

At War with the Army

1950
×
★★★
Edit this entry  
11
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jake

Jake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★
Edit this entry  
09
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Edit this entry  
09
Here's to the Future!

Here's to the Future!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ramrod

Ramrod

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Station West

Station West

1948
×
★★½
Edit this entry  
08
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
War of the Satellites

War of the Satellites

1958
×
★★½
Edit this entry  
07
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Male and Female

Male and Female

1919
×
★★★
Edit this entry  
06
The Golden Bed

The Golden Bed

1925
×
★★½
Edit this entry  
03
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Maidan

Maidan

2014
×
Edit this entry  
01
Actress

Actress

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry