Peter has logged 47 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird People

Bird People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Blue Room

The Blue Room

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misunderstood

Misunderstood

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantasia

Fantasia

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Search

The Search

2014
×
★★
Edit this entry  
20
In the Name of My Daughter

In the Name of My Daughter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lost River

Lost River

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Run

Run

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Captive

The Captive

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yoshie Fujiwara's Hometown

Yoshie Fujiwara's Hometown

1930
×
★★★
Edit this entry  
09
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry