Sort by

Peter has logged 36 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Panelstory or Birth of a Community

Panelstory or Birth of a Community

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Catch Us If You Can

Catch Us If You Can

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Let Us Live

Let Us Live

1939
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Secret of the Whistler

The Secret of the Whistler

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Voice of the Whistler

Voice of the Whistler

1945
×
★★
Edit this entry  
16
Mysterious Intruder

Mysterious Intruder

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Whistler

The Power of the Whistler

1945
×
★★★
Edit this entry  
15
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★½
Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
By Whose Hand?

By Whose Hand?

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★
Edit this entry  
08
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
America: Imagine the World Without Her

America: Imagine the World Without Her

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Bowery

The Bowery

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry