Sort by

Peter has logged 514 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dawn Patrol

The Dawn Patrol

1930
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Mend

The Mend

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
The Gunfight at Dodge City

The Gunfight at Dodge City

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fourth War

The Fourth War

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Close Range

Close Range

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
M

M

1951
×
★★½
Edit this entry  
11
Please Don't Bury Me Alive!

Please Don't Bury Me Alive!

1976
×
★★★
Edit this entry  
11
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shoes

Shoes

1916
×
★★★½
Edit this entry  
01
Come to the Stable

Come to the Stable

1949
×
★★★
Edit this entry  
30
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
SPL 2: A Time for Consequences

SPL 2: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Aloha

Aloha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Eternal Frame

The Eternal Frame

1975
×
Edit this entry  
22
Television Assassination

Television Assassination

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under The Juggernaut

Under The Juggernaut

1969
×
★★
Edit this entry  
22
Report

Report

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★½
Edit this entry