Sort by

Peter has logged 363 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Asuran

Asuran

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lawyer Man

Lawyer Man

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Rains Came

The Rains Came

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★
Edit this entry  
09
Subject to Review

Subject to Review

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Avengement

Avengement

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Volga - Volga

Volga - Volga

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
An Ecstatic Experience

An Ecstatic Experience

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Johnny Doesn't Live Here Anymore

Johnny Doesn't Live Here Anymore

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Hart of London

The Hart of London

1970
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cain and Artem

Cain and Artem

1930
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Withered Tree Meets Spring

A Withered Tree Meets Spring

1962
×
★★★
Edit this entry  
10
Living Jewels

Living Jewels

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Nocturnal Fantasia (I See Everything)

Nocturnal Fantasia (I See Everything)

1944
×
★★★
Edit this entry  
09
The Forty-First

The Forty-First

1927
×
★★½
Edit this entry  
09
Don Diego and Pelagia

Don Diego and Pelagia

1928
×
★★★
Edit this entry  
09
The Self-Seeker

The Self-Seeker

1929
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Two-Buldi-Two

Two-Buldi-Two

1929
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wings of a Serf

Wings of a Serf

1926
×
★★★
Edit this entry  
07
Katka's Reinette Apples

Katka's Reinette Apples

1926
×
★★★
Edit this entry  
06
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Grandmother

My Grandmother

1929
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★★
Edit this entry  
04
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fog Over Frisco

Fog Over Frisco

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★
Edit this entry