RSS feed for Daniel

Daniel has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Greta

Greta

2018
×
★★
Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Darlin'

Darlin'

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Time Trap

Time Trap

2017
×
★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★½
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★
Edit this entry  
22
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
07
Where Does a Body End?

Where Does a Body End?

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry