Sort by

Tyann has logged 67 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
kid 90

kid 90

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boss Level

Boss Level

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citizen K

Citizen K

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nationtime

Nationtime

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry