Sort by

Explorer has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry