Sort by

Explorer has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alps

Alps

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Disappearance of Willie Bingham

The Disappearance of Willie Bingham

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
1408

1408

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry