Sort by

Dash has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Richard III

Richard III

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nichols and May: Take Two

Nichols and May: Take Two

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Class Divided

A Class Divided

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry