Sort by

𝐇𝐞𝐚𝐭𝐡𝐞𝐫 has logged 255 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spies Are Forever

Spies Are Forever

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Walt: The Man Behind the Myth

Walt: The Man Behind the Myth

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gambit

Gambit

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
07
Garfield Goes Hollywood

Garfield Goes Hollywood

1987
×
Read the review Edit this entry  
06
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry