Sort by

Alem has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thursday

Thursday

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Injustice

Injustice

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Phantoms

Phantoms

1998
×
★½
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★½
Edit this entry