Sort by

cowboydyke has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
11
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry