• Scream

    Scream

    ★★★★

    I enjoyed Scream from beginning to end.
    For fans of the Scream franchise, this movie delivers exactly what it promises: gruesome kills, twists, some OG cast members, and a killer wearing Ghostface costume.

  • Christine

    Christine

    ★★★½

    Christine is worthy of its cult status!

  • Terrifier

    Terrifier

    While I am a fan of slasher movies, I'm not interested in torture porn. In addition, I found the movie boring and predictable.

  • Frankenhooker

    Frankenhooker

    ★★★½

    Frankenhooker is so bad,it's good! This is a B-horror comedy that lives up to its name.

  • Tales from the Darkside: The Movie

    Tales from the Darkside: The Movie

    ★★★★

    I really enjoyed this horror anthology. Tales from the Darkside: The Movie contains well-written short stories and an all-star cast.

  • Ginger Snaps

    Ginger Snaps

    ★★★

    Ginger Snaps is a coming of age movie with a twist. I enjoyed this one from beginning to end

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Color Out of Space is a disturbing film that forces us (the viewer) to experience the unknown.

    The idea that a color that cannot be seen by humans is linked to a body morphing and time shifting alien life form. Color Out of Space is a fantastic cosmic/sci-fi horor movie.

  • Sophisticated Ladies

    Sophisticated Ladies

    ★★★★½

    ❤️ ❤❤❤❤

  • Terror Train

    Terror Train

    ★★½

    While "Terror Train" is considered a horror movie, at times it feels more like a whodunit.

    The only characters I cared about were The Magician (played by David Copperfield) and Alana (played by THE Jamie Lee Curtis). The rest of the cast is made up of a bunch of unlikable characters.

    I found myself rooting for the killer seeking revenge!

    Even that cute twist at the end couldn't save this one.

  • Invaders from Mars

    Invaders from Mars

    I appreciate all that Tobee Hooper has done for the horror genre, but this movie is BAD! The acting in this movie was so bad it made me laugh.

    Unfortunately, Invaders From Mars, is a misguided mess from beginning to the terrible ending.

  • Sometimes They Come Back

    Sometimes They Come Back

    ★★★½

    I finally took the time to watch this movie in its entirety. "Sometimes They Come Back" has a solid storyline and strong cast.

  • The Stairs

    The Stairs

    ★★½

    The Stairs is a solid creature feature that plays with time, shifting from "today" to 20 years ago. Oh, I didn’t see the ending coming although, looking back, I can see hints cleverly placed along the way.

    Dirty Doug, Blood Moon, Maggot Baby, Red Door, Creature Feature, Nightmarish,Grub Daddies, Time Suspended, Stairs in the Cascades.