• The Wife

    The Wife

    ★★★½

    Wild Sontag fanfic

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    Someone I know (perhaps one of you) mentioned that this was like a recipe for something perfect that had all of the right ingredients, but didn't come out just right. I'd agree with that and add that sometimes your favorite failure recipes are the ones that came out the messiest but are still absolutely delicious. Finally a Wright for me to love, I guess.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    Wright elevated this from typical twee stuff to something else. Going to be thinking about his performance a looooong while.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★★

    More of every part of this. Feels tailor made for right now, and a bit more specific for this theologian's daughter.

    About 3 episodes in I realized why I got a late night text a couple weeks ago from an acquaintance saying that I HAD to watch it with little explanation.

  • Nine Perfect Strangers

    Nine Perfect Strangers

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this was one of the most delightful things i've ever seen and had one of the most "ok i buy it" endings. No moralistic overtones; no needless added sociopolitical overcompensation. (10 minutes to the end I cringed like "please don't make this a 2021 thing" and it didn't thank the j.lo)

    Maybe it's just nice to see some "not sponsored by DARE" narratives for a hot minute and like, all my friends (I mean actors that I have never met irl).

    That Michael Shannon sure can act in a tight situation; he's gonna go places. 😉

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • GIMS: On the Record

    GIMS: On the Record

    ★★★★

    This started off as a typical rap/pop doc (flashy clothes! award shows! lifestyle! gorgeous wife!) and then suddenly you're in PDR Congo, learning about the fallen dictatorship of Zaire, hearing the family rhumba performers, watching fantastic complicated francophone conversations of The Diaspora, at some point Sting shows up, and then there's a good turn about how religion can save and corrupt at the same time for the purest of hearts - WHAT THE HECK. I just wanted to watch something…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    This is the wildest sequel to An Education

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Better than expected/advertised, and an opportunity to yell #NotAllMolinas!!! at my TV repeatedly. Very satisfying in the only way things about well [these subjects likely in my lifetime] can be. This may be a spoiler.

  • Craig Ferguson: Tickle Fight

    Craig Ferguson: Tickle Fight

    ★★★

    Cute!

    This one really can spin a yarn. I love the graceful "short story anthology" model of a set like this, and he is in fine form. His material isn't usually my thing, but I can't argue with great craft. I always learn a little something. It was a good escape back into the English language for a few minutes.

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★

    A tough one to watch at first with the filmmaker voiceover — chalk it up to juvenilia I guess , but fantastic to do as a study of the power struggle Baldwin is describing as it is happening to him. Our politics rarely intersect but it is delightful to see him pushing back on someone else's trite narrative that depends on his labor alone. Given the period in which this is shot, and what is happening in the world at…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Audibly gasped at the page number even before the protagonist did. Can't stop thinking about it days later. Quelle récompense!