olivia has logged 291 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
In Fabric

In Fabric

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
11
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Read the review Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Stilts

Stilts

2019
×
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry