olivia has logged 39 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
19
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★
Edit this entry  
14
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Sound of Sun

Sound of Sun

2017
×
Edit this entry  
09
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Edit this entry  
08
Boomerang

Boomerang

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charli XCX: The F-Word and Me

Charli XCX: The F-Word and Me

2015
×
Edit this entry  
07
No Alternative Girls

No Alternative Girls

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
Edit this entry  
07
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Days of JFK Jr.

The Last Days of JFK Jr.

2019
×
Edit this entry  
04
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry