• Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

    ★★★½

  • The Kaiser of Atlantis

    ★★★½

  • Belchior - Apenas um Coração Selvagem

    ★★★½

  • Rubens Gerchman: O Rei do Mau Gosto

    ★★★

  • Quando Falta O Ar

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★½

  • Cadê Heleny?

    ★★★★

  • Cesária Évora

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • A Symphony for a Common Man

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Myanmar Diaries

    ★★★½

  • Heroines

    ★★★½

  • Riotsville, USA

    ★★★★½

  • Tantura

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

    ★★★

  • Ultraviolette and the Blood-Spitters Gang

    ★★★★

  • The Taking

    ★★★½

  • Vera: Ontem e Hoje

    ★★★

  • A Última Praga de Mojica

    ★★★

  • Chants from a Holy Book

    ★★★½

  • Getting Away with Murder(s)

    ★★★½

  • The Death of David Cronenberg

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Duke Ellington in Isfahan

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind

    ★★★★

  • Le procès - Prague 1952

    ★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • How Do You Measure a Year?

    ★★★★

  • The Balcony Movie

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★½

  • Lamb

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • JFK Revisited: Through the Looking Glass

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Oscar Micheaux - The Superhero of Black Filmmaking

    ★★★½

  • All About Yves Montand

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • The Story of Film: A New Generation

    ★★★½

  • The Story of Looking

    ★★★★

  • Loki

    ★★★½

  • French Water

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Joy of Practical

    ★★½

  • Identity Crisis: Bringing Possessor to Life

    ★★½

  • A Heightened World

    ★★½

  • Won't You Come Out To Play

  • Mank

    ★★★½

  • Mulher Oceano

    ★★★½

  • The Book of Delights

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Apocalíptico Futuro Poeticamente Primitivo

    ★★★½

  • Republic

    ★★★★

  • Missão Perséfone

    ★★★

  • Jérôme: um conto de Natal

    ★★★★

  • Visit

    ★★★½

  • Horror with a Twist

    ★★½

  • Superman: Red Son

    ★★★

  • Tactics: Reflections on a Seventies Horror Classic

    ★★½

  • Possessor

    ★★★★½

  • Cats

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★½

  • What Sad Music: W.D. Richter and the Writing of Dracula

    ★★½

  • King of my Kind: John Badham Remembers Dracula

    ★★½

  • Un conte moral italien

    ★★★