Sort by

Adriana has logged 73 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bruma Seca

Bruma Seca

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Muddy River

Muddy River

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulher Oceano

Mulher Oceano

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Calendar Girl

The Calendar Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sophia de Mello Breyner Andresen

Sophia de Mello Breyner Andresen

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat That Hated People

The Cat That Hated People

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Momma Don't Allow

Momma Don't Allow

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rabies

Rabies

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tony Rayns on Pigs and Battleships

Tony Rayns on Pigs and Battleships

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cry of the Owl

The Cry of the Owl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Troll

Troll

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Other Men's Women

Other Men's Women

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malina

Malina

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear No Evil

Fear No Evil

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chaplin Today: The Kid

Chaplin Today: The Kid

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Making of Boi Neon

Making of Boi Neon

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juliane Lorenz über Lili Marleen

Juliane Lorenz über Lili Marleen

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Sorceress

Sorceress

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mating Season

The Mating Season

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warlock

Warlock

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Work

The Devil's Work

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Prelude to Fame

Prelude to Fame

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris c'est joli

Paris c'est joli

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Arena

The Arena

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss 2348/72

Kiss 2348/72

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Joy of Practical

The Joy of Practical

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Identity Crisis: Bringing Possessor to Life

Identity Crisis: Bringing Possessor to Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
A Heightened World

A Heightened World

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tarzan and the Great River

Tarzan and the Great River

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Triple Echo

The Triple Echo

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry