Sort by

ladytremaine has logged 128 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RED

RED

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Yugoslavia

The Death of Yugoslavia

1995
×
Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Deepsea Challenge 3D

Deepsea Challenge 3D

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★
Read the review Edit this entry