Sort by

ladytremaine has logged 74 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
09
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read prior review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
16
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Concussion

Concussion

2015
×
Edit this entry  
15
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Edit this entry  
18
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry