Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ladytremaine

ladytremaine

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ladytremaine
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ladytremaine’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado 2018

    ★★ Watched by ladytremaine 03 Jul 2018

    this was crap I miss the masterpiece that was Sicario (2015) however benicio looks the hottest any man has ever looked

  • Incredibles 2

    Incredibles 2 2018

    ★★★★ Rewatched by ladytremaine 01 Jul 2018

    ok elastigirl and evelyn had some real sexual tension going on that’s all I’m gonna say

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom 2018

    ★★½ Watched by ladytremaine 24 Jun 2018

    kinda dumb but decent dino action. not enough Bryce and Chris sexual tension also not enough Jeff Goldblum overall

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy 2014

    ★★★★ Rewatched by ladytremaine 20 Jun 2018

    This might be the most rewatchable movie ever made

  • Shrek 2

    Shrek 2 2004

    ★★★★★ Rewatched by ladytremaine 20 Jun 2018

    This is: a Filme

  • Coco

    Coco 2017

    ★★★★★ Watched by ladytremaine 18 Jun 2018

    Omg bitch I have whiplash I love family drama so much

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story 2018

    ★★ Watched by ladytremaine 03 Jun 2018

    lame, boring, Paul Bettany was a dilf in this, lucasfilm can suck my ass

  • Liar Liar

    Liar Liar 1997

    ★★★★★ Rewatched by ladytremaine 09 May 2018

    A Filme™️

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok 2017

    ★★★★★ Rewatched by ladytremaine 05 May 2018

    Hela was paid DUST

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War 2018

    Watched by ladytremaine 02 May 2018

    I have whiplash

  • Saving Mr. Banks

    Saving Mr. Banks 2013

    ★★★★★ Rewatched by ladytremaine 18 Apr 2018

    After everything, after all this time, I would still die for this movie. Also Emma Thompson is the light of my life

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II 1989

    ★★ Watched by ladytremaine 15 Apr 2018

    this feels like a bunch of snl ghostbuster parody sketches cut together and given a theatrical release

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 18

Review Tags

7
  • batfleck who?
  • boulevard_of_broken_dreams.mp3
  • in more serious news
  • shoutout to liz banks
  • thank you to film for making me feel and for making me be thankful for being alive even if its just in two hour intervals
  • truly an unfathomable experience
  • you did me a solid with this one
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro