• Black Widow

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Nobody

    ½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★½

  • An Evening with Tim Heidecker

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • Tenet

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • Capone

    ★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • ZeroZeroZero

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Downton Abbey

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Crawl

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★½

  • Anna

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • First Love

    ★★½

  • The Dead Don't Die

    ★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Missing Link

    ★★

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Aquaman

    ★★

  • Amazing Grace

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★

  • A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

    ★★

  • Venom

    ½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★

  • Green Book

    ★★★

  • High Life

    ★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Widows

    ★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★

  • Peterloo

    ★★½

  • Suspiria

    ★★½

  • The Old Man & the Gun

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★