Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Naked Alibi

Naked Alibi

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Project A

Project A

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Coward

The Coward

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant God

The Elephant God

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry