laelito has logged 134 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grimsby

Grimsby

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Solarbabies

Solarbabies

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
09
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry