Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Les Enfants terribles

Les Enfants terribles

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy Band

Boy Band

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Madness of Prince Charming

The Madness of Prince Charming

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What is the Act of Creation?

What is the Act of Creation?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notebook on Cities and Clothes

Notebook on Cities and Clothes

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry