Sort by

Lagerlout has logged 270 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★½
Edit this entry