Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • A Taxi Driver

    ★★★★★

  • Exiled

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Zootopia

Jan 1

Most Watched

Memoir of a Murderer

twice

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 18

Genres, Countries & Languages

Action
96 films
Drama
90 films
Thriller
83 films
Crime
44 films
Horror
41 films
Adventure
39 films
Sci Fi
38 films
Comedy
30 films
Fantasy
24 films
Mystery
18 films
USA
141 films
South Korea
29 films
UK
27 films
Hong Kong
18 films
Canada
16 films
France
15 films
Japan
15 films
China
13 films
Germany
8 films
Australia
7 films
English
160 films
Korean
30 films
Japanese
23 films
Chinese
17 films
Spanish
16 films
French
13 films
Cantonese
12 films
Russian
11 films
German
9 films
Italian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 149 Added 408

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Daniel’s most liked review

Alien

★★★★★

Einer meiner am meisten gesehenen Filme und somit auch natürlich einer meiner Lieblingsfilme. Nun erstmals als 4K UHD gesehen und mächtig beeindruckt von der Bildqualität. Alien sah noch nie so gut aus.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

After
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Gifted
Average weighted rating:

3.1

Films Daniel watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • One Way Trip
  • The Battleship Island
  • Truth or Dare
  • Gifted
  • Anna
  • Han Gong-ju
  • Your Name.
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • The Lion King
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Rampant
  • Bodies at Rest
  • Miss Baek
  • Killer Toon
  • The Chase
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Garden of Words
  • Traffickers
  • How About Adolf?
  • Unforgettable
  • Hotel Mumbai
  • Brightburn
  • Forgotten
  • Blood and Ties
  • War Dogs
  • Attack on Titan II: End of the World
  • Attack on Titan
  • Creepy
  • For the Emperor
  • Memoir of a Murderer
  • Memoir of a Murderer
  • Son of a Gun
  • Three
  • Burning
  • The Grandmaster
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Dark Figure of Crime
  • Irrational Man
  • Ghost in the Shell
  • A Taxi Driver
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Ondine
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • Batman: Hush
  • The Last Witch Hunter
  • Antiporno
  • Snowpiercer
  • Ashes of Time
  • Legendary Assassin
  • Tunnel
  • Battle at Big Rock
  • SPL: Kill Zone
  • Shoplifters
  • Friday the 13th
  • Terminal
  • Believer
  • Dangan Runner
  • Tag
  • Drug War
  • Memories of Murder
  • After
  • The Brink
  • Chernobyl
  • Exiled
  • Into the Grizzly Maze
  • Pet Sematary
  • The Witch: Part 1. The Subversion
  • Haze
  • The Kid
  • The Great Wall
  • Fires on the Plain
  • Fireworks
  • Monstrum
  • Gifted
  • The Sisters Brothers
  • Suffering of Ninko
  • Flash Point
  • Trespass
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Pan
  • The Target
  • Sea Fog
  • Dragon
  • Dumbo
  • Alita: Battle Angel
  • Prospect
  • 47 Meters Down
  • Asterix: The Secret of the Magic Potion
  • Us
  • What We Do in the Shadows
  • The Fate of the Furious
  • A Day
  • Furious 7
  • Club der roten Bänder - Wie alles begann
  • Fast & Furious 6
  • Trench 11
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • The Rover
  • Deception
  • Standoff
  • Downrange
  • Cold Pursuit
  • Leave No Trace
  • Spider-Man: Far from Home
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • How to Train Your Dragon 2
  • Happy Death Day 2U
  • How to Train Your Dragon
  • A Ghost Story
  • Hunter Killer
  • The Girl in the Spider's Web
  • Deep Blue Sea
  • No Good Deed
  • One Cut of the Dead
  • Haywire
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Winter's Bone
  • Hardcore Henry
  • Tigerland
  • The Greatest Showman
  • Super Dark Times
  • Summer of 84
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • It
  • The Colony
  • The Mountain Between Us
  • Zoe
  • In a Valley of Violence
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Daddy's Home 2
  • Anna and the Apocalypse
  • Unknown Soldier
  • The Vanishing
  • Daddy's Home
  • Deadfall
  • First Man
  • All I See Is You
  • Annihilation
  • Upgrade
  • The Dark Tower
  • Bumblebee
  • Skyscraper
  • Hostile
  • Alien
  • Only God Forgives
  • Drive
  • Bastille Day
  • The Neon Demon
  • Perfect Sense
  • Coherence
  • The Cabin in the Woods
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Jane Got a Gun
  • Mortal Engines
  • Dredd
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mechanic: Resurrection
  • The Mechanic
  • Peppermint
  • The Salvation
  • Tully
  • Lady Bird
  • Valhalla Rising
  • It Comes at Night
  • Logan Lucky
  • Shazam!
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • It Follows
  • You Were Never Really Here
  • Deepwater Horizon
  • Dog Soldiers
  • Death Wish
  • Mandy
  • Overlord
  • Bohemian Rhapsody
  • Mile 22
  • Bad Times at the El Royale
  • Centurion
  • Risen
  • The Captain
  • Tomb Raider
  • Captain Marvel
  • The Angry Birds Movie
  • Galveston
  • The Meg
  • A Star Is Born
  • Halloween
  • La La Land
  • Christopher Robin
  • The Commuter
  • Slow West
  • Sully
  • Hostiles
  • The Cloverfield Paradox
  • The Predator

See all 214

World Map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more