Sort by

Lagrangian54 has logged 102 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Katherine

Katherine

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
Read the review Edit this entry  
16
The Poor Little Rich Girl

The Poor Little Rich Girl

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
Read the review Edit this entry  
04
A Little Princess

A Little Princess

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
Edit this entry  
27
Jellyfish

Jellyfish

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Tiller

After Tiller

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★
Edit this entry  
24
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry