Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Lagrangian54

Lagrangian54

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Lagrangian54
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Lagrangian54’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions 1999

    ½ Watched by Lagrangian54 25 Jun 2022

    Ew

  • Uncut Gems

    Uncut Gems 2019

    ★★★★ Watched by Lagrangian54 08 Apr 2022

    Arno saying “Happy Holidays” - egregious! Outrageous!

  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by Lagrangian54 01 Apr 2022

    Great to watch in theaters

  • The Fly

    The Fly 1986

    ★★★★ Watched by Lagrangian54 22 Mar 2022

    That was sick

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre 2022

    ★★ Watched by Lagrangian54 20 Feb 2022

    Good ending

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post 2018

    ★★★½ Watched by Lagrangian54 18 Feb 2022

    Nice, solid.

  • Level 16

    Level 16 2018

    Watched by Lagrangian54 15 Jan 2022

    Pretty good for a Netflix chamber piece

  • Zone 414

    Zone 414 2021

    ★★★½ Watched by Lagrangian54 08 Jan 2022

    Damn the world did not care for this movie!!!

    I liked it!!! This is what cyberpunk is all about!!! Pulpy cop stuff. The gritty sense of surveillance. And the 2 veidt brothers give fabulous mega villain performances. They built a solid world that I wanted to learn more about and some of the action scenes had real zip. 

    That said, the last 15 minutes falls on its face. Maybe end with Jane bullying David in his hotel room and then leaving the zone sadly? We finish filled with despair and get a grimy look at the beginning of “off-world”

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049 2017

    ★★★½ Watched by Lagrangian54 05 Jan 2022

    Solid. Felt the same as dune. The electronics harvesting orphanage was brutal and inspired.

  • The Cub Tiger from Kwang Tung

    The Cub Tiger from Kwang Tung 1973

    ★★ Watched by Lagrangian54 07 Jan 2022

    felt like it was missing ~20 minutes

  • The Running Man

    The Running Man 1987

    ★★½ Watched by Lagrangian54 31 Dec 2021

    Got confused about itself :(
    Reminds me why Ready Player One is 5 stars

  • Red Sonja

    Red Sonja 1985

    ★½ Watched by Lagrangian54 30 Dec 2021

    What if the Lord of the Rings was a girlllboss?
    What if women were thrown in lava but not allowed to sweat?
    Why does Arnold start powerlifting in the last 10 minutes?
    Why did we spend so long on the mechanical alligator?
    Why did I watch this?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 15

Review Tags

2
  • scifi
  • theater
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro